Sprzedaż drewna do budowy domów drewnokonstrukcyjnec24.pl | drewno konstrukcyjne | drewno na dom

Drewno do budowy domu

Drewno stosowane do wykonania konstrukcji dachu jak i do budowy domów jest to drewno iglaste – ŚWIERKOWE I SOSNOWE.

Z uwagi na swoje właściwości fizyczne najlepszym dostępnym materiałem do wykonania konstrukcji ścian, stropów i dachu jest drewno świerkowe. Poniżej przedstawiamy Państwu kilka różnic między świerkiem a sosną. Drewno z naszej oferty to ŚWIERK SKANDYNAWSKI.

Zalety drewna świerkowego

Podstawowe różnice między świerkiem a sosną.

1

Jeżeli sosnę i świerk pozostawimy w mieszkaniu jako część ekspozycyjną po dłuższym eksploatowaniu zauważymy znaczącą różnice. Sosna z uwagi na substancję żywiczną w swojej strukturze zaczyna ciemnieć a nawet brązowieć, natomiast świerk nadal pozostaje jasny.

2

Drewno sosnowe nie posiada jednolitej struktury wewnętrznej, a mianowicie dzieli się na biel (część żywą drewna) i twardziel (część obumarła). Różnica ma znaczenie przy kontakcie z wilgocią bo twardziel  wchłania wilgoć znacząco bardziej niż biel. Skutkiem tych właściwości jest stała deformacja elementów wbudowanych w konstrukcje.

3

Jak wiadomo sęki są wadą. W drewnie sosnowym najczęściej występują sęki skrzydlate, które zajmują znaczną część struktury elementu. Miejsca te są bardzo narażone na spękania, wypaczenia oraz z uwagi na niejednolitą strukturę bardzo kruche.

4

Z uwagi na zażywiczenie drewna sosnowego z biegiem czasu pojawia się ona na powierzchni, tworzy sople i wycieka. W drewnie świerkowym żywicy jest znacznie mniej i nie wydostaje się ona z elementów zmontowanych w konstrukcji.

5

Sosna z uwagi na swoją całą strukturę jest bardziej łamliwa niż świerk. Mimo powszechnej opinii że świerk jest bardziej miękkim materiałem niż sosna proces obróbki pokazuje coś zupełnie innego. Drewno świerkowe jest bardziej elastyczne niż sosna i zdecydowanie wytrzymalsze.

6

Świerk jest bardziej odporny chemicznie niż sosna, dlatego decydowanie częściej  stosuje się go w budynkach gdzie jest niesprzyjający mikroklimat.

Zapraszamy do kontaktu